Asien/Mellanöstern

Här finner du de lågprisflygbolag som har Asien och Mellanöstern som bas.

Filippinerna

Airphilexpress (www.airphilexpress.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Hongkong och Singapore, totalt cirka 25 destinationer.

Cebu Pacific (www.cebupacificair.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till de flesta huvudstäder i Fjärran Östern, totalt cirka 50 destinationer.

Spirit of Manila Airlines (www.spiritofmanilaairlines.com
)

Linjenät: Flyger till Taiwan, Macau och Bahrain, totalt 3 destinationer.

Zest Airways (www.zestair.com.ph)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Kina, Sydkorea och Taiwan, totalt cirka 25 destinationer.

Förenade Arabemiraten

Air Arabia (www.airarabia.com
)

Linjenät: Flyger till Mellanöstern, delar av Afrika och Europa, totalt cirka 70 destinationer.

Fly Dubai (www.flydubai.com
)

Linjenät: Flyger inom Mellanöstern men också till Ukraina, Indien, Sri Lanka och Nepal, totalt cirka 45 destinationer.

RAK Airways (www.rakairways.com)

Linjenät: Flyger till Indien, Bangladesh, Qatar, Saudiarabien och Egypten, totalt cirka 10 destinationer.

Indien

Air India Express (www.airindiaexpress.in
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Dubai, Malaysia och Singapore, totalt cirka 25 destinationer.

Go Air (www.goair.in)

Linjenät: Flyger inrikes till totalt 20 destinationer.

IndiGo (www.goindigo.in
)

Linjenät: Flyger inrikes och en handfull internationella destinationer, totalt cirka 30 destinationer.

Jet Konnect (www.jetkonnect.co.in)

Linjenät: Flyger inrikes till totalt 50 destinationer.

Jetlite (www.jetlite.com)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Nepal, totalt cirka 30 destinationer.

Kingfisher Red (www.flykingfisher.com)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Dubai, London, Singapore och New York, totalt cirka 70 destinationer.

 

Spice Jet (www.spicejet.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Nepal och Sri Lanka, totalt cirka 30 destinationer.

Indonesien

Citilink (www.citilink.co.id
)

Linjenät: Flyger inrikes till 8 destinationer.

Indonesia Air Asia (www.airasia.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Australien, Malaysia, Singapore, Thailand och Vietnam, totalt cirka 15 destinationer.

Lion Air (www.lionair.co.id)

Linjenät: Flyger inrikes samt till exempelvis Vietnam, Malaysia och Singapore, totalt cirka 65 destinationer.

Japan

Air Do (www.airdo.jp)

Linjenät: Flyger inrikes, totalt cirka 10 destinationer.

JAL Express (www.jal.co.jp/jex)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Kina, totalt cirka 10 destinationer.

Skymark Airlines (www.skymark.co.jp
)

Linjenät: Flyger inrikes till totalt cirka 15 destinationer.

Solaseed Air (www.skynetasia.co.jp/eng/
)

Linjenät: Flyger inrikes till totalt 7 destinationer.

Star Flyer (www.starflyer.jp
)

Linjenät: Flyger inrikes till totalt 4 destinationer.

Jemen

Felix Airways (www.felixairways.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Djibouti och Saudiarabien, totalt cirka 25 destinationer.

Kina

Hong Kong Express (www.hongkongairlines.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Japan, Malaysia, Filippinerna, Taiwan och Sydkorea, totalt cirka 30 destinationer.

Spring Airlines (www.china-sss.com)

Linjenät: Flyger mest inrikes men även till Hongkong, Japan och Macau, totalt cirka 35 destinationer.

Kuwait

Jazeera Airways (www.jazeeraairways.com)

Linjenät: Flyger till cirka 20 destinationer i Mellanöstern.

Malaysia

Air Asia (www.airasia.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till ett 20-tal andra länder i Asien samt till London och Paris, totalt cirka 80 destinationer.

Firefly (www.fireflyz.com.my)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Thailand, Singapore och Indonesien, totalt cirka 20 destinationer.

Pakistan

Air Blue (www.airblue.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Manchester, Förenade Arabemiraten och Oman, totalt cirka 10 destinationer.

Shaheen Air (www.shaheenair.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Förenade Arabemiraten, Oman, Qatar och Kuwait, totalt ett 10-tal destinationer.

Saudiarabien

Nas Air (www.flynas.com)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Afrika, Mellanöstern, Pakistan och Indien, totalt cirka 30 destinationer.

Singapore

Jetstar Asia (www.jetstar.com
)

Linjenät: Flyger till stora delar av Asien och Stilla Havet, totalt cirka 60 destinationer.

Tiger Airways (www.tigerairways.com
)

Linjenät: Flyger till Fjärran östern, Indien och Australien, totalt cirka 25 destinationer.

Sri Lanka

Mihin Lanka (www.mihinlanka.com)

Linjenät: Flyger till Indien, Förenade Arabemiraten, Kuwait, Maldiverna, Bangladesh och Indonesien, totalt cirka 10 destinationer.

Sydkorea

Air Busan (www.en.airbusan.com)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Japan, Taiwan, Filippinerna och Hongkong, totalt cirka 10 destinationer.

Eastar Jet (www.eastarjet.com)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Japan, totalt cirka 5 destinationer.

Jeju Air (www.jejuair.net)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Japan, Hongkong, Thailand och Filippinerna, totalt cirka 10 destinationer.

Jin Air (www.jinair.com
)

Linjenät: Flyger till Thailand, Filippinerna, Japan, Kina och Guam, totalt cirka 10 destinationer.

T´way (www.twayair.com)

Linjenät: Flyger inrikes till 3 destinationer.

Thailand

Nok Air (www.nokair.com)

Linjenät: Flyger inrikes till cirka 20 destinationer.

Nok Mini (www.nokmini.com)

Linjenät: Flyger inrikes till 5 destinationer.

Orient Thai (www.flyorientthai.com
)

Linjenät: Flyger inrikes till 8 destinationer.

Thai Air Asia (www.airasia.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Malaysia, Kina, Indien, Indonesien, Vietnam, Macau, Kambodja, Singapore och Taiwan, totalt cirka 25 destinationer.

Vietnam

Jetstar Pacific (ww.jetstar.com/vn/en/home)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Singapore och Australien, totalt cirka 10 destinationer.

Print Friendly, PDF & Email

En kommentar till Asien/Mellanöstern

  1. Marika skriver:

    Suveränt bra jobb! Stort tack för detta. Har hänvisat till din blogg på vår FB-sida, https://www.facebook.com/Reseskafferiet#!/Reseskafferiet

    MVH / Marika

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *