Övriga Europa

Här finner du de lågprisflygbolag som trafikerar övriga Europa. Varje bolag finns under det land där de har sin huvudverksamhet och länderna är sedan sorterade i bokstavsordning.

Albanien

Belle Air (www.belleair.it)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Europa och Egypten, totalt cirka 45 destinationer.

Belgien

Jetairfly (www.jetairfly.com)

Linjenät: Flyger till exempelvis Thailand, Sri Lanka, Jamaica och Costa Rica, totalt cirka 95 destinationer.

Frankrike

Corsair (www.corsairfly.com)

Linjenät: Flyger till många exotiska resmål, till exempel La Réunion, Madagaskar samt flera öar i Karibien, totalt cirka 35 destinationer.

Transavia France (www.transavia.com)

Linjenät: Flyger till Finland, södra Europa och norra Afrika, totalt cirka 30 destinationer.

XL Airways (www.xlairways.fr)

Linjenät: Flyger till Korsika, Italien, USA, Maldiverna samt flera resmål i Karibien, totalt drygt 10 destinationer.

Irland

Ryanair (www.ryanair.se)

Linjenät: Flyger till Sverige och Europa, totalt 160 destinationer.

Från Skavsta till: Berlin, Bremen, Bryssel, Düsseldorf, Edinburgh, Eindhoven, Frankfurt, Hamburg, Kaunas, Liverpool, Memmingen, Riga, Tallinn, Ibiza, Lamezia, London, Rijeka, Sevilla, Thessaloniki, Venedig, Zadar, Brindisi, Madrid, Barcelona, Pisa, Alghero, Alicante, Beziers, Biarritz, Dublin, Faro, Karlsruhe, Krakow, Marseille, Milano, Paris, Rimini, Trapani, Rom, Klagenfurt, Malta, Palma, Rhodos, Malaga.

Från Göteborg till: Bryssel, Edinburgh, London, Paris, Milano, Rom, Barcelona, Alghero, Pisa, Alghero, Alicante, Beziers, Biaritz, Dublin, Faro, Karlsruhe, Trapani, Klagenfurt, Alicante, Malaga.

Från Västerås till: London, Malaga, Alicante.

Från Växjö till: Düsseldorf, Alicante.

Italien

Air One (www.flyairone.com)

Linjenät: Flyger kring Medelhavet på totalt cirka 20 destinationer.

Blu Express (www.blu-express.com)

Linjenät: Flyger inrikes samt Spanien, Frankrike, Grekland, Turkiet och Karibien totalt cirka 25 destinationer.

Meridiana Fly (www.meridiana.it)

Linjenät: Flyger inrikes samt i Europa och till Mauritius, Zanzibar och Senegal, totalt cirka 30 destinationer.

Windjet (www.volawindjet.it)

Linjenät: Flyger inrikes och i Europa, totalt cirka 25 destinationer.

Nederländerna

Arke Fly (www.arkefly.nl)

Linjenät: Flyger till semesterresmål kring Medelhavet samt till Röda havet, Karibien och Asien, totalt cirka 50 destinationer.

Corendon Airlines (www.corendon-airlines.com)

Linjenät: Flyger till Europa samt Israel, Tunisien och Egypten, totalt cirka 30 destinationer.

Transavia (www.transavia.com)

Linjenät: Flyger till Europa och norra Afrika, totalt cirka 100 destinationer.

Polen

OLT Jetair (www.jetair.pl)

Linjenät: Flyger till Tjeckien och Tyskland, totalt cirka 10 destinationer.

Wizz Air (www.wizzair.com)

Linjenät: Flyger till Sverige (Göteborg-Gdansk, Göteborg-Warszawa, Skavsta-Gdansk, Skavsta-Warszawa, Skavsta-Katowice, Skavsta-Poznan, Malmö-Warszawa, Malmö-Katowice, Malmö-Katowice) samt övriga Europa, totalt cirka 60 destinationer.

Rumänien

Blue Air (www.blueairweb.com)

Linjenät: Flyger till Italien, Frankrike, Belgien, Tyskland, Spanien, Irland, England och Cypern, totalt cirka 20 destinationer.

Ryssland

Sky Express (www.skyexpress.ru)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Turkiet, Israel och Förenade Arabemiraten, totalt cirka 15 destinationer.

Serbien

Wizz Air (www.wizzair.com)

Linjenät: Flyger till Sverige (Göteborg-Belgrad, Skavsta-Belgrad, Malmö-Belgrad) samt övriga Europa, totalt cirka 60 destinationer.

Schweiz

Easyjet Switzerland (www.easyjet.com
)

Linjenät: Flyger till Sverige (Stockholm-Geneve) samt övriga Europa, totalt cirka 40 destinationer.

Spanien

Vueling (www.vueling.com)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Europa och norra Afrika. Startar i mars 2012 en linje till Sverige (Stockholm-Barcelona), totalt cirka 35 destinationer.

Storbritannien

Bmibaby (www.bmibaby.com)

Linjenät: Flyger främst från East Midlands-flygplatsen till västra Europa, totalt cirka 40 destinationer.

Easyjet (www.easyjet.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt i Europa och till Israel och Egypten, totalt till cirka 130 destinationer.

Flybe (www.flybe.com)

Linjenät: Flyger till ett 15-tal länder i Europa, totalt cirka 95 destinationer.

Jet2 (www.jet2.com
)                        

Linjenät: Flyger från sju flygplatser över hela Europa och har även en linje till New York, totalt cirka 55 destinationer.

Monarch (www.monarch.co.uk)

Linjenät: Flyger främst till orter kring Medelhavet, totalt cirka 40 destinationer.

Tjeckien

Smart Wings (www.smartwings.com)

Linjenär: Flyger främst till en mängd resmål kring Medelhavet men även till Kanarieöarna, Israel och Dubai, totalt cirka 40 destinationer.

Turkiet

Anadolujet (www.anadolujet.com
)

Linjenät: Flyger inrikes och till storstäder i Europa, totalt cirka 20 destinationer.

Onur Air (www.onurair.com.tr
)

Linjenät: Flyger inrikes till 12 destinationer.

Pegasus Airlines (www.flypgs.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Sverige (Stockholm), Europa, Libanon och Iran, totalt drygt 100 destinationer.

Sun Express (www.sunexpress.com
)

Linjenät: Flyger inrikes, till Sverige (Izmir-Stockholm) samt till Europa och Egypten, totalt cirka 55 olika destinationer.

Tyskland

Air Berlin (www.airberlin.com)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Sverige (Arvidsjaur-Hannover, Göteborg-Berlin, Stockholm-Berlin, Stockholm-Wien, Visby-Berlin (sommartid)), resten av Europa (många med anknytning från Sverige) samt långlinjer till exempelvis Dubai, Thailand och USA, totalt cirka 145 destinationer.

Germania (www.flygermania.de)

Linjenät: Flyger främst till östra Europa och Mellanöstern, totalt cirka 30 destinationer.

Germanwings (www.germanwings.com)

Linjenät: Flyger inrikes, till Sverige (Stockholm-Berlin, Stockholm-Köln/Bonn), Europa (många med anknytning från Sverige) samt till Israel och Tunisien, totalt cirka 75 destinationer.

TUI Fly (www.tuifly.com
)

Linjenät: Flyger till Europa, Nordamerika, Karibien, Afrika och Asien, totalt cirka 190 destinationer.

Ungern

Wizz Air (www.wizzair.com)

Linjenät: Flyger till Sverige (Göteborg-Budapest, Skavsta-Budapest, Malmö-Budapest) samt övriga Europa, totalt cirka 60 destinationer.

Österrike

Inter Sky (www.intersky.biz)

Linjenät: Flyger inrikes samt till Schweiz, Kroatien, Tyskland, Italien och Frankrike, totalt cirka 15 destinationer.

Niki (www.flyniki.com
)

Linjenät: Flyger inrikes samt i Europa, totalt cirka 35 destinationer.

 

Print Friendly, PDF & Email

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *